Навіщо треба правильно утилізувати батарейки?

Поява батарейок в нашому житті суттєво підвищила рівень комфорту, але значно погіршила екологічний стан цілої планети. Якщо використану батарейку просто викинути у відро для сміття, то це завдасть великої шкоди не тільки нам, але й декільком наступним поколінням. Батарейка – це склад хімічних речовин, котрі виділяють токсичні випаровування. Взаємодіючи між собою у ізольованому просторі, вони видають потрібну нам енергію. Отже, до складу батарейок входить:

·        Кадмій. Це канцероген, який призводе до онкологічних захворювань.

·        Свинець. Дуже важко виводиться організмом, а нагромадившись, він порушує роботу нервової системи, нирок, вражає кісткову тканину.

·        Ртуть. Накопичується в організмі та порушує роботу нирок, печінки, легенів, нервової системи, органів зору.

·        Нікель та цинк. Призводять до появи дерматитів.

На кожній батарейці є особливий знак, який повідомляє, що неможна викидати використану батарейку у сміття. Захисна металева оболонка дуже швидко розчиняється під дією вологи та корозії, і всі вищевказані хімічні речовини попадають у  ґрунт, а потім у ґрунтові води. Доведено, що 1 звичайна пальчикова батарейка забруднює до 400 літрів води. Якщо батарейки спалити, то всі ці елементи попадуть в повітря, тому це теж заборонено робити.

Як діяти? Що робити з використаними батарейками?

 

Батарейка

 

В кожному місті працюють офіційні пункти прийому батарейок. Вам треба лише віднести їх туди. Отруйні пари просочуються крізь металеву оболонку, тому й дома теж не варто зберігати батарейки. Краще за все – це зібратися сусідами, скинути все до однієї купи, та віднести до пункту прийому. Як правило, вони є у супермаркетах та великих магазинах побутової техніки та електроніки, супермаркетах. Це стосується не тільки батарейок, але й акумуляторів з мобільних телефонів, планшетів, ноутбуків, стаціонарних телефонів тощо. Буде набагато економніше та безпечніше для навколишнього середовища, якщо ви будете використовувати акумулятори зі збільшеною ємністю.

Куди діваються здані батарейки?

 

Утилізація батарейок

 

В кожній країні є свій план з утилізації батарейок та акумуляторів. Наприклад, в Японії та Китаї їх просто складають у спеціальних сховищах, котрі уявляють собою металеві бункери, ями з поліетиленовим покриттям. Їх будуть зберігати доти, доки не буде розроблений прибутковий та ефективний спосіб їх переробки.

В Європі вже давно переробляють батарейки, не залишаючи ніяких слідів в оточуючому середовищі. План їх знищення чітко налагоджений, і в кожну нову батарейку вже закладений утилізаційний збір. Пункти прийому відпрацьованих акумуляторів практично на кожному кроці, а в деяких супермаркетах діє система знижок для тих, хто здає батарейки. В Німеччині, таким чином, збирається понад 90% усіх несправних батарейок.

В Австралії утилізують близько 80% всіх батарейок, а те, що вони неспроможні переробити, відправляється до Європи. В США утилізацією займаються приватні компанії, спонсори яких – самі виробники. Це дозволяє фірмам контролювати весь процес, а також платити менше податків.

В Україні, нажаль, утилізацією батарейок зовсім ніхто не займається. Враховуючи, що практично всі акумулятори надходять з-за кордону, при покупці ми одразу платимо утилізаційний збір, але в нас не має ніякої схеми відправки батарейок для знищення. Збором та накопиченням замаються тільки волонтери. Культура країни починається з кожного з нас, тому не викидайте відпрацьовані батарейки до смітнику, а шукайте офіційні пункти прийому. Будемо сподіватися, що вже в найближчий час в Україні з’явиться шлях, рухаючись по якому, ми зможемо зберегти природу нашого міста, країни та всієї планети.